Dijital Girişim

Dijital girişim; insanların ihtiyaçlarını karşılamak veya onların ilgisini çekebilecek fikirlerin İnternet, Web 2.0 ve Mobil üzerinden uygulamaya dökülmüş haline denir. Dijital girişimcilik sektörü Türkiye’de özellikle de son dönemlerde bir hayli revaçta. Dijital ajansların, düşük bütçeyle büyük işler yapması reklamcılık sektörüne ilham vermiş durumda. Ama bu durum biraz yanlış anlaşılmış sanırım. Zira bu durum, bir fikir yaratabilen ve kod yazabilen herkesin; herhangi bir pazar araştırması, müşteri ilişkileri ve ya inovasyon konusunda bilgi sahibi olmadan heyecanla dijital dünyaya geçiş yapmasına sebep oluyor. Zengin olma hayalleriyle sektöre giren bir çok kişi, bu dünyadan çoğu kez hayal kırıklıklarıyla dönüyor.

Bir fikrin dijital ortamda kalıcı olabilmesi için girişimci, yatırımcı ve inovasyon bir arada bulunmalıdır. Bunlardan bir tanesinin eksik olması girişimin kalıcılığını ortadan kaldırmaktadır. Hiçbir fikir (-ki isterse bu dünyanın en iyi fikri olsun) arkasında ekonomik güç olmadan bir yerlere gelemez. Twitter’a rakip olarak konumlanan ve bunu sitesine reklam almadan yapacağını duyuran App.net yönetimi, sitenin sektörde kalıcı olabilmesi için crowdsourcing yoluyla insanlardan maddi destek talep etti. Tabi bekledikleri ücretin yaklaşık iki katını da aldılar ama eğer bu destek gelmeseydi, App.net’in bu girişimi  yanlış bir girişim örneği olarak hafızalarımızda yer edecekti. Bunun yanında, bir fikriniz var ve bu fikre maddi destek de buldunuz ama inovasyon yapmadan bu işe giriştiyseniz sonuç sizin için yine hüsran olacaktır, çünkü insanların ihtiyaçlarına karşılık vermeyen projelerin ayakta durması çok zordur.

Türkiye’de fikirlerinize maddi destek alabileceğiniz birden çok alternatif vardır. İlk olarak Türkiye’de Proje ve İnovasyon alanında birçok yarışma düzenlenmektedir. Bu yarışmalardan başarıyla ayrıldığınız taktirde projenizin hayata geçmesi için gerekli maddi desteği elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra melek yatırımcılar ve risk sermayedarları kar amacıyla gelecek gördükleri fikirlere destek olabilirler. Melek yatırımcılar, uzun vadede fikrinizin projeye dönüşmesinde yardımcı olurlar ve proje kar edene kadar da destek verir, fakat buna karşılık projede büyük yüzdeler isterler. Risk sermayedarları ise para kazanmaya başlamış olan girişimlere destek olup onların büyümesine yardımcı olurlar ve bu gerçekleştiği zaman da kendi paylarını satıp karlarını ederler ve ardından da projeden ayrılırlar. Melek yatırımcılar diye adlandırdığımız grup, çoğunlukla yurt dışında denenmiş ve tutmuş olan girişimleri yerelleştiren fikirlere destek olurlar. Ayrıca bir pazarda eksik görülen ve bu eksiği giderip pazarın ihtiyaçlarını giderecek, kar etme ihtimali yüksek, organizasyonu düzgün yapılmış fikirleri desteklerler.

Sonuç olarak, başarılı bir girişim yapabilmek için sadece iyi bir fikre değil, bulduğunuz fikrin insanların ihtiyaçlarına cevap verebilmesi gerekir. Tabi bunların yanında, projeniz uygulamaya döküldüğü zaman onu destekleyecek maddi kaynağı da sağlamak zorundasınız.  Eğer elinizde gerçekten iyi bir proje var ise, maddi kaynak bulmak konusunda alternatifleriniz bir hayli fazla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder