Hepimizin Medyası

Günümüzde toplum yararından çok reyting ve tiraj kaygısına düşen medya, herkesçe bilindiği gibi, insanlar üzerinde çok büyük olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Özellikle reklamcılık sektörü toplumu bilerek yanlış yönlendirmekte ve bunun sonuçları çok ağır olabilmektedir. İnsanların zaaflarından yararlanan reklamlar, sundukları ürün ve ya hizmetin piyasanın en iyisi, en mükemmeli olduğunu savunmakta, çarpıcı ve etkileyici reklam filmleri, reklam afişleri hazırlayıp bunu günümüz toplumunun gözüne sokmaktadır. Bundan yıllar önce elimizdeki ürün veya hizmetle ilgili tek bilgi bu reklamlardı ve insanların bu reklamların doğruluğunu sorgulayabilme ve ürün hakkında doğru bilgi edinme şansları çok azdı.
Tabi günümüz reklamcılığı dediğimiz gibi çok zalim. Fakat buna çok iyi ve geniş bir alternatif olarak internet medyası da günümüz medyasının bir artısıdır. Reklamda gördüğümüz ürün veya hizmetin doğruluğunu çok rahat bir şekilde sosyal medya ve alışveriş sitelerindeki yorum bölümleri üzerinden sorgulayabiliriz. Elimizde bir ürün olduğunu varsayalım. Reklamlarda ürünü gördük ve ilgilendik fakat sadece reklama güvenemediğimiz için ürünü almaktan çekiniyoruz. Bu ürünün artılarını ve eksilerini herhangi bir arama motorunda aramaya kalktığımızda karşımıza alışveriş sitelerindeki, bize yeterince bilgi veren kullanıcı yorumları çıkacaktır. Bunun yanında sosyal medyada ürün hakkında bir sürü yorum okuyabilirsiniz ve bu yorumların hepsi objektiftir.
Sadece bununla da kalmaz. İnternette bize yorum yapma ve yazabilme özgürlüğü verildiğinden beri sosyal medyadaki herkes aslında ufak çaplı da olsa bir yazar, bir eleştirmen, bir üreticidir. Bu alanda hem kendimizi ifade edebilir hem de amacımız bu olmasa da başkalarına istemeden yardımcı olabiliriz. Yani tüketmekten çok üretmek için daha doğru bir yaşam için medyayı kullanalım kullandıralım; çünkü günümüz medyası hepimizin medyasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder